Nie je jedno v čom máš svoje hodnoty uložené

Nachádzame sa pred najväčším prerozdeľovaním majetku v histórii ľudstva. Pre mnohých ľudí to bude veľmi slzavé obdobie. Ani nebudú vedieť prečo a svojim úsporám budú môcť len zamávať na cestu. Najohrozenejšia je stredná vrstva kvôli svojmu spôsobu života a kvôli tomu, v čom má svoje hodnoty uložené. Pre strednú vrstvu bude veľmi ťažké sa vyrovnať s veľkosťou prepadu životného štandardu v porovnaní s chudobnou vrstvou.

To, že sme nepoučiteľní, sme počuli už mnohokrát. Aj to, že sa história opakuje, sa nedozvedáme prvýkrát z týchto riadkov. Napriek tomu ľudia ignorujú signály a nepripravujú sa na zmeny, ktoré nevyhnutne musia nastať.

Situácia v ktorej sa nachádzame nevznikla náhodou a spôsobili sme si ju, či sa nám to páči, alebo nie, sami. Sme súčasťou konzumného spôsobu života a čudujeme sa, keď nám život odzrkadľuje naše konanie. Poukazujeme na druhých, čo by mali robiť a čo nerobiť a vynechávame z toho tých najzodpovednejších a to sme práve my! Je to oveľa pohodlnejšie rozprávať o chybách druhých, ako popracovať na sebe samom.

Ako sa teda pripraviť a čo robiť, aby sme nedoplácali na to, čo sa deje navôkol. Je potrebné si uvedomiť, že to, čo sa deje mimo nás, je len odraz nášho vnútra, nášho vedomia. Ak chceme zmeniť vonkajšie prostredie, musíme použiť iný stupeň vedomia. Už sám Einstein povedal, že ak chceme vyriešiť nejaký problém, musíme to urobiť na úrovni vyššej, ako daný problém vznikol.

V prvom rade zastaviť sa, vystúpiť z toho zhonu a uvedomiť si skutočné hodnoty života. Ak sa nedokážeme zastaviť, budeme vždy len reagovať na danú situáciu, z čoho potom vyplynie život plný stresu a beznádeje, ktorý mnohí práve teraz absolvujú a nenachádzajú z neho východisko.

Nadchádzajúcu krízu ale možno prijať aj ako príležitosť a som presvedčený, že mnoho ľudí to posunie vyššie aj po duchovnej stránke, lebo si uvedomia, aké sú všetky materiálne veci pominuteľné. Napriek ich pominuteľnosti nám môžu spríjemňovať náš život, môžeme sa z nich tešiť, ale nie sú až také dôležité a hlavne by sme sa nemali s nimi stotožňovať.

Ako sa pripraviť na krízu po finančnej stránke? Je na to mnoho názorov, ktoré tu dnes nebudem komentovať, ale môžem napísať svoj názor, čomu verím ja a čo využívam osobne. Ekonomická kríza v spoločnosti neznamená koniec sveta. Je to prirodzený stav a aj počas tej nadchádzajúcej pôjde život ďalej a aj keď sa budú musieť ľudia uskromniť, neznamená to ich zánik – aspoň dúfam!
Ukáže sa v nej naplno, čo má hodnotu a čo je len bublina.
Za bublinu, ktorá spľasne považujem dnešné meny a nie len dolár, alebo euro, ale všetky, pretože nie sú ničím kryté len dlhom. Schválne som nenapísal peniaze, lebo to už nie sú peniaze. Jedna zo základných vlastností peňazí je uchovanie hodnoty, čo nespĺňa žiadna mena vo svete. Takže úspory vo financiách a ich odvodeninách, alebo ako sa hovorí vo finančných kruhoch, ich derivátoch, sú najviac ohrozené. Ja osobne verím len tomu, čo má vnútornú hodnotu. Sú to nehnuteľnosti, drahé kovy a podnikanie, kde sa vytvára pridaná hodnota využívaná aj počas krízy.

Každý má ale svoje názory a svoje hodnoty a to je dobre. Nenechaj si vnútiť žiaden názor s ktorým sa vnútorne nestotožňuješ! Je lepšie urobiť chybu, ako neurobiť nič. Pri chybe sa aspoň naučíš a nemusíš to už na budúce zopakovať. Ak neurobíš nič, tak sa nič nenaučíš a keď sa najbližšie podobná situácia zopakuje, tak sa z tej chyby budeš ťažšie dostávať.

Napriek tomu čo sa chystá, nie je nutné obávať sa budúcnosti. Nedáva to totiž zmysel, pretože budúcnosť sa zmeniť nedá. Je dobré urobiť to, čo považujeme za potrebné teraz a nezaťažovať sa myšlienkami o zlej budúcnosti.
Je potrebné žiť teraz a tešiť sa z toho čo je teraz, pretože len to je skutočné!

Komentáre
  1. Lubica Lenarthova píše:

    Ahoj Mirecku, Tvoj prispevok sa mi pacil, stotoznujem sa s nim. Lubka

  2. Ján píše:

    Ahoj. Krásne napísané, tiež sa stotožňujem s článkom. Jano

Nie je možné pridávať komentáre.