Tvoje otázky

Kde nájsť čas na manažovanie peňazí?

Zabudni na slovné spojenie "nemám čas"! Ak si k sebe úprimný a zamyslíš sa nad tým, tak uznáš, že je to totálna blbosť. Buď je tá činnosť pre teba dôležitá a venuješ jej čas, alebo nie je a necháš to plávať. Tu je ale tá pasca. Ak nedokážeš povedať dobrým veciam "nie", neostane ti čas na tie najlepšie veci! Nerozhoduj sa medzi tým, čo je pre teba dobré či zlé, ale medzi tým, čo je pre teba dobré či najlepšie!

Prečo by som mal strácať čas staraním sa o peniaze, keď ma to ešte oberá aj o pocit slobody?

Vôbec nie je potrebné starať sa o peniaze a robiť si napríklad rodinný rozpočet. Kľudne sa na to vykašli. Musíš ale prijať dôsledky, ktoré ti súčasný systém dá poriadne pocítiť. Povedal by som, že si zgustne na ľuďoch, ktorí ignorujú finančné pravidlá platiace dnes vo svete. Je tu ešte možnosť vymaniť sa zo systému a stať sa čo najviac nezávislý. K takému kroku sa odhodláva stále viac ľudí, hoci to nie je jednoduché rozhodnutie. Ostatní volia možnosť vzdelávania sa aj vo finančnej oblasti, aby sa nestali obeťami systému. Mimochodom, to že manažovanie peňazí a fungovanie na základe rozpočtu ti berie slobodu je mýtus. Opak je pravdou a mám to odskúšané, ale tvrdia to hlavne tí, ktorým disciplína príliš nevonia a ktorí si to ešte neodskúšali.

Ledva vyjdem z príjmu, odkiaľ vziať na odkladanie?

Najprv si zodpovedz otázku "Chceš svoju situáciu riešiť, alebo len potrebuješ spolubedákajúceho, aby ťa utvrdil v tom, aké je to všetko na nič". Možno, že to znie tvrdo, ale ani zďaleka nie tak tvrdo, ako následky, ktoré prídu, ak sa nedodržia "pravidlá hry". Platiť najprv sebe je princíp a nezáleží od toho, kto má aký príjem. Ak nevieš odkladať nabok zo svojho príjmu, je na mieste otázka, či sa neprikrývaš náhodou väčšou perinou na akú máš.

Ako si sporiť na dôchodok a či vôbec?

Pravidlá sú jasné, o dôchodok sa musíš postarať sám. Je lepšie, keď sa zameriaš na to, ako to urobiť, než hľadať príčiny tejto "nespravodlivosti". Bez investovania to ale nezvládneš. V prvom rade investuj do seba. Do zdravia, do vzdelania a do čo najväčšej nezávislosti na potravinách a energii. Z každého finančného príjmu, ktorý dostaneš na účet, alebo v hotovosti, použi najprv 20% pre seba a zo zvyšných 80% si nastav svoju životnú úroveň. Môžeš si platiť aj 30%, alebo 10%, ale urob si z toho zvyk a čas bude tvojim partnerom! Kam odkladať tých svojich 20%? O tom sa poraď s niekým, kto sa v tom vyzná a komu dôveruješ. Aj keď finanční poradcovia nemajú v našej spoločnosti dobré meno, ja sám poznám zopár, ktorí berú svoju prácu ako poslanie a šetria svojim klientom značné množstvo peňazí. Musí ti ale to vysvetlenie poradcu dávať zmysel a mal by si tomu rozumieť, pretože zodpovednosť za výsledok si vždy nesieš ty sám a nie poradca! Pre istotu ti to zopakujem: "Ty si zodpovedný za svoje rozhodnutia!"

Čo je dnes najlepšia investícia?

Dávaj si pozor na túto otázku, lebo ak ju dáš profesionálovi, automaticky sa v jeho očiach zaradíš medzi amatérov a ak dostaneš okamžite odpoveď so zaručene najlepšou investíciou, tak máš s určitosťou pred sebou človeka, ktorý sa nachádza niekde medzi investičným diletantom a sprostredkovateľom investičného produktu. Neexistuje najlepšia investícia! Jeden a ten istý investičný nástroj je pre jedného stratový a inému naopak prinesie profit. Rozdiel je vo vzdelaní a v skúsenostiach. Väčšina ľudí by prišla o peniaze aj pri veľmi dobrej investičnej príležitosti len kvôli tomu, že nepoznajú pravidlá hry, do ktorej sa púšťajú.

Kde dať peniaze, keď je na "termiňáku" málo percent?

V prvom rade si musíš stanoviť, čo je málo a čo je veľa! Pre každého znamenajú tieto slová niečo iné. Ak si chceš viacej zhodnotiť peniaze ako v banke, musíš sa začať viacej zaujímať o svoje peniaze a zainvestovať čas a možno aj peniaze do finančného vzdelania. Ak to dokážu niektoré babky dôchodkyne, tak to dokážeš aj ty! Mimochodom dnes už ani banky nie sú bezpečné miesto pre tvoje peniaze. Moja rada znie, maximálny výnos by nemal byť tvojim prvoradým cieľom. Tým by mal byť pocit vnútornej pohody a radosti, ktorý množstvom peňazí nezískaš.