Finančné zdravie vs. fyzické zdravie

Čím ďalej, tým viac zisťujem, že ľudia tak, ako nechcú byť fyzicky zdraví, rovnako nechcú byť ani finančne zdraví! Prekvapuje ťa toto zistenie? Možno že áno, pretože ľudia hovoria niečo úplne iné, ako v skutočnosti robia.

Ak chce byť človek zdravý, musí robiť iné kroky ako robí väčšina v súčasnosti a nesmie zabúdať na prevenciu. Je to náročné na uvedomenie si priorít a robenie tých vecí, ktoré sú pre nás dôležité, ale pozor – nie sú urgentné!

Ako sa opovažujem také niečo tvrdiť? Ruku na srdce! Vieš, že sú činnosti, ktoré sa ti z pohodlnosti nechcú robiť, ale vieš aj to, že by si ich mal zakomponovať do svojho denného režimu, že je to tak? Odkladáš to na neskôr a začínaš uvažovať nad zmenou, až keď dostávaš prvú facku od života.

Dnes je množstvo kníh, v ktorých sa píše o tom, ako je odkladanie na neskôr zlé a ako tento nový fenomén nazývaný aj prokrastinácia spôsobuje stresové situácie moderného človeka. Môj názor sa trochu líši od týchto poučiek z múdrych kníh, aj keď priznávam, že aj ja som si cez to prešiel a tiež som sa snažil bojovať s prokrastináciou.

Odkladanie na neskôr nie je ani dobré, ani zlé. To len naša myseľ to kvalifikuje podľa toho, ako sa jej to hodí. Je také, aké je! Bojovať proti nej je zbytočné. Postačí úplne uvedomiť si svoje hodnoty a podľa toho aj konať a chorobné odkladanie samo zmizne.

Vyžaduje si to len jednu aktivitu. Robiť tie najdôležitejšie veci najskôr. Také je to jednoduché. Ak robíme namiesto toho najprv tie veci, ktoré sú nám príjemné, tak sa nám logicky nahromadia tie veci, ktoré sú dôležité a pochopiteľne ich všetky nestíhame a máme stres. Odkiaľ sa asi tak nabral?!

Problém je v tom, že žijeme príliš povrchne. Nejdeme do hĺbky problému a kvôli zrýchlenému spôsobu života, na ktorý sa vyhovárame, odsúvame dôležité veci na neskôr, alebo ich vôbec nerobíme.

O povrchnosti sa zmieňujem aj preto, lebo sa rovnako prejavuje ako vo finančnom, tak aj vo fyzickom zdraví. Na začiatku som to už naznačil a teraz si to môžme rozobrať ešte podrobnejšie. Ak by ti naozaj záležalo na tom, ako byť zdravý, k lekárovi chodíš preventívne, ešte keď nemáš príznaky – čiastočne sa to deje, ale len v oblasti dentálnej hygieny. Ak už máš nejaké príznaky a bolesti, to už je pozde!

Človeku vlastne stačí, že môže byť chorý, len nech nemá bolesti, alebo iné príznaky. Nádherný príklad je vysoký krvný tlak. Trpí ním obrovské množstvo ľudí, lebo nebolí aj keď následne zabíja.

Podobne aj vo vzťahu k financiám. Nemusím byť finančne zdravý, len nech mi nechýbajú peniaze! Fakt ale je, že keď nie som finančne zdravý, tak sa to určite časom prejaví, aj keď to teraz nepociťujem.

A tu sa dostávame ku kameňu úrazu, takže si môžeme vybrať.  Buď budeme žiť konzumným spôsobom, tak ako väčšina, nedbajúc na finančné zdravie rodiny a snáď sa nám nejakým spôsobom podarí prežiť bez toho, aby sme mali finančné problémy, alebo sa sústredíme na finančné zdravie, nastavíme si stav rodiny podľa princípov, ktoré fungujú bez ohľadu na to, kto má aký názor, ktorá vláda je pri moci, koľko je príjem rodiny, proste na základe zákonov, ktoré nevytvorili ľudia a ktoré sa nedajú obkecať! Pravdepodobne bude potrebné zmeniť niektoré návyky, ale ináč to nejde. A to je na tom nádherné, že tie princípy platia pre všetkých bez rozdielu! Vždy je teda možnosť výberu a ty si zodpovedný za to ako sa rozhodneš!

Samozrejme, že takú „preventívnu prehliadku“ vo finančnej sfére poskytuje veĺmi málo odborníkov. Radšej sa vrhnú na dráhu finančných poradcov a predávajú produkty, ktoré sú porovnateľné s liekmi v zdravotníctve. Nevyliečia, len potlačia bolesť na chvíľu a majú niekedy až ďalekosiahle vedľajšie účinky. Dá sa na tom ale dobre zarobiť… Ale ani to nie je zlé, lebo človek tým získa dôležitú skúsenosť, tak ako sa to stalo aj mne. Síce trochu drahá skúsenosť, ale aspoň sa s ňou môžem podeliť na týchto stránkach, aby  si aj ty bol opatrný a získal čo najviac informácií.

Všetko sa nám deje z určitého dôvodu a preto by sme to mali prijímať s pokorou a poučiť sa z toho!

Komentáre
  1. Zuzana píše:

    Mirus vždy trafíš hlavičku presne ale čo mne chýba a stále na to čakám sú konkrétne veci, ako nastaviť tie pravidlá v rodine? Veď sa o to snažím zo všetkých síl, kde investovat? Je napríklad životné poistenie vhodné? Viem že toto už súvisí s tým poradenstvom o ktorom hovoríš, a čo keď mám oň záujem? Ja chcem byť finančne zdravá a všetko pre svoju rodinu. Prečo nepíšeš konkrétnejšie? Viem že každý sme iný. A možno sa raz dočkám aj odpovede na všetko čo som sa už pýtala. Ďakujem že si si to prečítal.

    • Mirus píše:

      Odpoveď na konkrétnu otázku pre konkrétnu osobu dávam pre konkrétnu situáciu ľuďom, ktorí ma o to požiadajú a ktorí naozaj chcú niečo so svojou finančnou situáciou urobiť! Princípy, o ktorých píšem, platia pre všetkých, ale konkrétna vec môže jednému pomôcť a inému zas poškodiť.
      Je to ako keď stojíme pred ťažkou úlohou. Možno to bude bolieť viac, ako je človek zvyknutý, určite bude musieť vystúpiť zo zóny komfortu a bude si musieť zmeniť určité návyky. A to je bolestivé. Preto si aj ja vyberám ľudí, ktorým som ochotný odovzdávať informácie, lebo s takými, ktorí sa stále len sťažujú a ako sa to všetko nedá, s takými nemá zmysel strácať čas. Napokon, každý má svoj uhol pohľadu na riešenie rovnakého zadania!
      Dnes už nie je problém vyhľadať odborníka, na ktorého sme dostali dobré referencie. A viacerí z nich, tak ako aj ja, komunikujeme s ľuďmi či už cez skype, alebo hangout, ak sú ďaleko, alebo ak nechcú komunikovať medzi štyrmi očami. Upozorňujem ale, ešte raz si dať otázku, či naozaj chcem takú zmenu, ktorá síce bolí, ale dá sa to zvládnuť a hlavne prinesie obrovsky pozitívnu zmenu.

Nie je možné pridávať komentáre.