Asi najväčšie prekvapenie

Asi najväčšie prekvapenie, ktoré ľudia zažívajú pri svojich financiách je, keď sa rozhodnú či už sami, alebo s nejakým poradcom, že si urobia analýzu svojich výdajov. To prekvapenie pramení z obrovského rozdielu medzi tým, akú má človek predstavu o svojich výdajoch a skutočnosťou. Tento rozdiel je naozaj veľký a je to prirodzené aj keď frustrujúce. Pri dnešnom štýle života nie je možné aby sme si pamätali všetky svoje výdaje, držali ich v hlave a kumulovane o nich mali prehľad. A to ešte nehovoriac o tom, keď sa z rodinného rozpočtu odčerpávajú peniaze cez viacero osôb a viacero platobných spôsobov. Ustrážiť to len v hlave je prakticky nemožné.

Tento moment prekvapenia sa využíva v obchodných rozhovoroch finančných poradcov, ktorí ti môžu potom predať aj niečo, čo nie je pre teba celkom vhodné. Dávaj si na to pozor! Neznamená to že každý, kto s tebou urobí analýzu výdajov, je podvodník. Naopak, bez analýzy výdajov ti nemôže urobiť finančný poradca profesionálny návrh, ako mať pod kontrolou svoje financie. Môže ti len predať nejaký produkt, čo väčšina aj robí. Produkty ale nie sú to najdôležitejšie. Dôležitejšia je stratégia a plán. Produkty si podľa toho už len dopasuješ, aby to bolo v súlade s tvojim plánom.

Finančným produktom sa prikladá príliš veľký význam. Často sú predmetom sporov, či je to dobrý produkt, alebo naopak. Čo je u produktov potrebné vedieť je, že neexistuje dobrý, alebo zlý produkt. Je proste produkt, ktorý má svoje parametre, ktoré niekomu dávajú pridanú hodnotu a inému nie. Je potrebné ho poznať, aby si vedel počítať aj s nepriaznivým výsledkom, pretože každý produkt má v sebe potenciál aj pozitívneho výsledku aj negatívneho výsledku. Zvažuje sa len miera rizika a tá je u každého iná.

V každom prípade je dobré byť opatrný a nevnášať do peňazí emócie. Tie sú tam nepotrebné.

Aj teba častokrát pri zamyslení sa nad životnými nákladmi napadne prirovnanie s „čiernou dierou“? Máš pravdu, neexistuje také množstvo peňazí, ktoré by sa nedalo minúť. Veľakrát sa čudujeme, kam tie peniaze miznú.
Je mnohonásobne viacej krásnych vecí ktoré by sme chceli, ako máme peňazí k dispozícii. Preto by sme sa mali poznať a vedieť, ako reagujeme pri nákupoch. Ak sa poznáme, vieme na seba na základe skúseností ušiť taký bič, ktorý nám potom neskôr zabráni plakať nad rozhodnutiami, ktoré sa už nedajú vrátiť späť.

Neznamená to, že by sme si nemali kupovať pekné veci, ktoré nám robia radosť, to nie. Je len potrebné mať to pod kontrolou, lebo ináč sme pod kontrolou napríklad veľkých nákupných centier, ktoré majú veľmi sofistikované nástroje na to, ako z nás vytiahnuť peniaze. Aj keď si myslíš, že na teba nemajú, vždy je šanca sa prebrať z tejto naivity. Stojí to ale ďalšie peniaze, ktoré skončia v cudzom vrecku.

Ak sa to aj stane, vždy si daj otázku: „čo som sa z tejto situácie naučil“. Pouč sa z toho a ber to ako pozitívum, lebo si opäť získal skúsenosť a z toho sa môžeš tešiť.