Prečo ešte…

V predchádzajúcom článku som načrtol dôvody, prečo ľudia prichádzajú o peniaze. Keďže tých dôvodov je nespočetne veľa a nedajú sa popísať v krátkom článku na blogu, vybral som len zopár. Sú to ale také, s ktorými sa stretávam najčastejšie. Pridávam teda ďalší článok na túto tému.

Väčšina ľudí prichádza o peniaze aj v prípade, že si vyberú nejaký dobrý finančný produkt a myslia si, že ten ich zachráni a keďže nepoznajú poriadne jeho parametre, tak im neostáva nič iné, len sa modliť, aby to dobre dopadlo. Vo väčšine prípadov to nedopadne dobre. Dôvod je prostý. Ľudia nemajú plán! Nie je vôbec prekvapujúce, že niektorí v tom istom produkte prídu o peniaze a iní na ňom získajú profit. Dôvody, prečo si ľudia nerobia plány rozoberiem v niektorom z nasledujúcich článkov.

Plán je teda to, čo ľuďom chýba, ak im záleží na tom, aby neprichádzali o peniaze. Nemusí to byť nejaký sofistikovaný a podrobný, hoci taký nemôže uškodiť, ale stačí, aby pozostával zo základných krokov. Ak vstupuješ so svojimi peniazmi do nejakého produktu, musíš vopred vedieť, kedy chceš z neho vystúpiť. A to aj v prípade straty, ale aj zisku.
Ak vložíš niekam napríklad hodnotu 100, tak si môžeš určiť, že odtiaľ vystúpiš buď s hodnotou 112, alebo s hodnotou 95. Ty si určíš, akú stratu si ochotný podstúpiť pre daný potenciálny zisk. Zásada je, že by si si mal vždy vyberať situáciu, kde je vyšší potenciál zisku, ako straty! V žiadnom prípade naopak a ani keď to vyzerá 1:1.
Môže sa určiť aj časová hodnota ukončenia napríklad, že tam nechám svojich 100 presne osem mesiacov. Časové, alebo hodnotové obmedzenie sa môže aj kombinovať.

V prípade, že nemáš taký plán, tak sa rozhoduješ len na základe emócií. Na tomto si s veľkou radosťou zgustnú profesionáli, ale aj dnešná konzumná spoločnosť je založená práve na tomto princípe. Ľudia nakupujú plno nepotrebných vecí „vďaka“ svojim emóciám, aby potom nemali peniaze na veci potrebné. Potom sa zadĺžia a hľadajú vinníka samozrejme niekde mimo seba.
Ak nemáš plán, si súčasťou plánu niekoho iného a tým pádom si neslobodný a závislý.

Pokiaľ nebol človek vychovávaný v rodine k finančnej gramotnosti, čo som napríklad ani ja nebol, tak tie vedomosti si musí iniciatívne sám doplniť, ak chce byť finančne zdravý. Okrem vedomostí si musí zmeniť aj návyky, samotné vedomosti nestačia. Ja som presvedčený, že dnes chodí po Zemi obrovské množstvo vzdelaných ľudí, ktorí sú finančne chorí.
Tu sa potvrdzuje, že nestačí byť múdry, vyštudovať s červeným diplomom, ale je potrebné aplikovať vedomosti do praxe. Je to také dôležité, že keď aj menej inteligentný jedinec robí potrebné veci, tak na finančnom vysvedčení v reálnom živote má omnoho lepšie známky, ako ľudia s nadpriemerným IQ.

K tomu, aby si sa ale nad svojou situáciou zamyslel a zistil, či je to smer, ktorým chceš ísť, ťa častokrát dotlačí až nepríjemná situácia. Zastaviť sa a urobiť si plán vyžaduje zmeniť myslenie. Robiť veci preventívne nemá okamžité výsledky. Napriek tomu je to spôsob, ako sa vyhnúť problémom s peniazmi, vo vzťahoch, v zdraví a v ďalších odvetviach tvojho života.

Ak si to doteraz neurobil, tak to zmeň a teš sa zo zmeny, lebo zmena je život. Ak to nechceš zmeniť, tak sa teš zo spôsobu, akým žiješ a užívaj si život, pretože ten je aj tak neporovnateľne dôležitejší, ako peniaze.