Prevencia

Povedzme si najprv, aké sú výhody a nevýhody prevencie. Áno, prevencia má aj nevýhody a preto ju aj mnohí nezakomponovali do svojho životného štýlu.

Pozrime sa však najprv na výhody prevencie.
Ak si zadefinujeme prevenciu ako predchádzanie niečoho nežiadúceho, tak nemusíme byť ani géniovia, aby sme si uvedomili, že je lepšie sa prekážke vyhnúť, ak nechceme zažiť bolesť z narazenia do prekážky. Neznamená to, že by to bola zlá cesta. Znamená to len toľko, že ak mám predstavivosť a využijem svoje znalosti, fyzikálne a prírodné zákonitosti, nebudem si opakovane spôsobovať bolesť, alebo strácať zbytočne energiu, ktorú by som vedel použiť na zmysluplné veci.
Prevencia často krát zahrňuje v sebe aj skúsenosti iných, nie len vlastné. Koniec koncov, tie vlastné sú na nezaplatenie. Ak sa v niečom pomýlime, alebo urobíme chybu, horšie ako samotná chyba je to, že sa za to odsudzujeme, poprípade ešte aj nejako trestáme a stále o tom nekonštruktívne premýšľame. Práve nekonečné posudzovanie a hľadanie vinníka je presne to, čo nás stojí najviac času a energie. Stačí úplne daný stav prijať taký aký je. To znamená odpustiť, že to tak je a potom bez vnútornej negativity hľadať riešenie. Ak v sebe udržujem negativitu, lebo neviem prijať to čo je, celá moja činnosť sa touto negativitou nakazí a cesta von z problémov sa natiahne a skomplikuje. Ty si zodpovedný za svoj vnútorný stav, či je negatívny a či pozitívny. Tak si uvedom, čo budeš vytvárať!
Robenie chýb nie je zlé, ani negatívne! Negatívnu energiu z toho vytvára až naša myseľ, keď to začína posudzovať a odsudzovať namiesto toho, aby to prijala ako učivo v škole. Skús si dostať do hlavy poučku, že robenie chýb je dobrá vec. Blbosť je opakovanie chýb a nepoučenie sa z predchádzajúcej chyby.
To, že to tak nerobíme vyplýva aj z výchovy v rodine aj v školách. Za chyby sa väčšinou trestá zlými známkami a niekde možno aj horšími trestami. Pochopiteľne potom ľudia po dvoch troch chybách sa vzdávajú a nedoťahujú veci do konca. Ak by napríklad aj Edison takto rozmýšľal, ktorý pri zostrojovaní žiarovky „chybil“ niekoľko tisíckrát, tak by sme možno dodnes svietili sviečkami!

Trochu sme odbočili od prevencie k robeniu chýb, ale tieto dve témy navzájom veľmi úzko súvisia. Čím viac chýb si ochotný v živote urobiť, tým budeš mať viac skúseností a tým aj tvoje predvídacie schopnosti budú lepšie.

Vo finančnej sfére to funguje ešte markantnejšie. V súčasnosti zažívame veľké turbulencie na finančných trhoch a schyľuje sa k zúčtovaniu, ktoré je nevyhnutné, ak je spoločnosť zadĺžená. Dá sa to odďaľovať tak ako keď držíš loptu pod hladinou vody, toto sa deje a už pomerne dlho, ale raz ti sily dôjdu a lopta prirodzene vyskočí nad hladinu, lebo je to na základe fyzikálneho zákona.
Módna vlna žitia na dlh už prestáva byť hitom, aj keď sa banky snažia o opak. Hneď ako prepukne najbližšia kríza, ľudia sa budú snažiť na poslednú chvíľu zachrániť si, čo sa ešte dá, ale ak nerobili preventívne opatrenia, veľmi si nepomôžu, lebo v panike koná človek chaoticky a nerozumne.
Bohužiaľ to celé zaplatia hlavne tí, ktorí to nespôsobili a navyše nebudú mať ani tušenia že prečo. Bude to jedno z najväčších prerozdeľovaní majetku v histórii ľudstva. A nebude to ani tak dlho trvať, kým sa to stane. Ak by ste ten čas chceli zobraziť tak, že prsty na rukách by znázorňovali roky, tak by vám úplne stačila jedna ruka.
Takže aj tu platí, že je lepšie sa preventívne na to pripraviť, ako potom znášať následky. A to vôbec nie je negatívne, že sa to stane. To je proste fakt, ktorý je potrebné prijať, lebo ľudstvo tak funguje, že sa nepoučí z histórie. Ak by sa poučilo, konalo by preventívne a mohlo by tomu predísť.
Ľudstvo to však nerobí z toho dôvodu, lebo to nerobia jednotlivci! Tí, čo to robia, tak tí aj žnú ovocie.

Povedzme si aj o nevýhodách prevencie.
Preventívne sa koná vtedy, keď je všetko akoby v poriadku. Prečo by sme mali robiť veci, keď všetko ide tak ako má? To je tá pasca. Situácia vôbec nie je urgentná, takže ak chceme konať preventívne, musíme mať veľmi silný vnútorný dôvod, mať skúsenosti a nepodliehať konzumu dneška.
Kvôli pohodlnosti sa dôležité veci odkladajú na neskôr a robia sa iba tie, ktoré na nás tlačia. Tým pádom sa dostávame do začarovaného kruhu, lebo tie urgentné potom pribúdajú a už vôbec neostáva čas na dôležité veci v našom živote.
Nevýhodou prevencie teda je, že si vyžaduje disciplínu, ktorá sa nekamaráti príliš s pohodlnosťou a krátkodobými pôžitkami.

Nie je potrebné si z toho celého robiť ťažkú hlavu, len si to uvedomiť. Naše telo nám dá jasnú odpoveď, čo v takej situácii robiť. Samozrejme, ak s ním vieme ešte komunikovať.

Užívajte si preto krásne leto a tešte sa z neho spolu so mnou!