Radiť sa o peniazoch, alebo nie?

Túto otázku si dáva málokto. Ak si ju aj niekto položí, má na ňu okamžitú odpoveď. „Nikoho predsa nie je nič do mojich peňazí. Nebudem sa predsa s nikým baviť o takej súkromnej záležitosti, ako sú peniaze“. V podstate má taký človek pravdu. Nebude si púšťať nikoho „k telu“, lebo sa už niekoľkokrát sklamal v ľuďoch a nechce zažívať také sklamania znova a znova. Toto je jeden pohľad a má ho väčšina ľudí.

Potom je tu iný pohľad, dalo by sa napísať, že diametrálne odlišný. Taký človek vyhľadáva stretnutia s odborníkmi, je ochotný stretnúť sa aj s finančným poradcom, prečítať si odbornú literatúru, alebo ísť na školenie. Nie je pre neho problém baviť sa o peniazoch tak, ako napríklad o športe. Taký človek po čase pravdepodobne natrafí na odborníka, od ktorého sa môže dozvedieť množstvo prospešných vecí, ktoré budú mať značne pozitívny vplyv na finančný stav jeho rodiny.

 

Pokiaľ si sa našiel či už v prvom, alebo v druhom modeli, máš pravdu. Bežne by človek jeden z týchto typov odsúdil a k druhému sa priklonil. Ja mám skúsenosti s oboma typmi.
Keď som sa nachádzal v prvom type, myslel som si, že ak by sa niekto dozvedel o mojom finančnom stave, tak by som bol zraniteľný. Opak bol pre mňa pravdou. Zraniteľný som bol vtedy, keď som mal málo informácií a skúseností nie len vlastných, ale chýbali mi skúsenosti aj od iných ľudí.
Kým som na to ale prišiel, ubehlo niekoľko rokov. Moje ego v tom zohralo svoju úlohu.
Ak by mi v tom čase niekto bol povedal, že mám na peniaze zlý pohľad, keď sa nechcem o nich baviť s odborníkmi, asi by som ho poslal do teplých krajín.

 

Dnes sa na to už pozerám ináč a vďaka tomu a aj vďaka ľuďom, ktorých poznám či už osobne, alebo cez komunikačné zariadenia mám stále nové informácie, ktoré je ale potrebné preniesť aj do praxe.

 

Takže ak by som mal urobiť záver a porovnať vyššie spomenuté dva extrémne prístupy, tak by som povedal, že oba sú správne. Rozdiel bude len vo výsledku.
Takže napríklad ľudia prvého typu ani netušia, že dnes už nikde vo svete nie sú peniaze, že existujú len meny v rôznych krajinách, ktoré nie sú ničím kryté a ktoré sú odsúdené na zánik.
Ľudia druhého typu nielenže o tom vedia, ale sa aj pripravujú na dôsledky, ktoré môžu z danej situácie vyplynúť.
V oboch prípadoch je to pre ľudí cesta, ktorá im má niečo povedať, či už na najbližšej kríze veľa stratia, alebo naopak, zarobia!

 

Najväčší strach majú ľudia prvej kategórie z finančných poradcov. Niet divu pri spôsobe, ako sú títo „odborníci“ školení a namotivovaní sprostredkovateľskými spoločnosťami. Sám som pôsobil nejaký čas medzi nimi a čo ma najviac mrzelo bolo, že ľudia, ktorí by mali byť vzorom vo finančnej gramotnosti a mali by ísť príkladom, tak práve oni, ako to slušne napísať, vodu kázali a víno pili.
Nečudo, že mienka o tejto službe nie je vôbec pozitívna.

 

Finanční poradcovia chcú často krát poradiť ľuďom, aj keď tí o ich rady nestoja. Nemožno predsa nasilu konať dobro. Nie nadarmo sa hovorí, že cesta do pekla je vydláždená dobrými skutkami. Ja osobne sa veľmi rád stretávam s dobrými predajcami z rôznych oblastí. Ak je to šikovný obchodník, tak sa viem od neho veľa naučiť, pretože či sa nám to páči, alebo nie, všetci sme obchodníci, ktorí predávame svoj čas. Ak má ten obchodník ešte aj produkt, ktorý potrebujem a má pre mňa pridanú hodnotu, tak si ho bez obáv kúpim.
Nie je potrebné sa dopredu báť, že ma bude obchodník presviedčať, aby som niečo od neho kúpil. Nemusím sa predsa rozhodovať pod tlakom. Ak je aj niečo zaujímavé, dám si nejaký čas na rozmyslenie a potom sa rozhodnem.
Najhoršie je, keď sa nerozhodnem vôbec. Lepší prípad je, keď sa rozhodnem zle, lebo z toho sa aspoň viem niečo naučiť. Keď sa však neviem rozhodnúť, za prvé strácam čas a za druhé nemám to ja pod kontrolou, ale vonkajšie okolnosti – to znamená že niekto iný rozhoduje za mňa.

 

Keď si však spokojný aj s tým, že niekto iný za teba rozhoduje, tak mám pre teba dobrú správu. Teš sa z toho, že to tak je a užívaj si život a nikdy sa nesťažuj na nedostatok peňazí!
Ak ale chceš byť aj finančne zdravý, k tomu je potrebné vyvinúť aj nejakú aktivitu o ktorej som písal v článku o finančnom zdraví.